صفحه اصلی > مطالب > مزایای رطب پیروز

مزایای رطب پیروز

18 / مهر / 1391

این مجموعه با آموزش نیروی کار ماهر در دو گروه زن و مرد در طی سالهای اخیر برای ضبط و جمع آوری محصول خرما، گامی موثر در عرصه کشاورزی برداشته تا بتواند محصولی با ارزش و مفید که منبع ارزآوری کشور است را به مشتریان و تجار و مصرف کنندگان در گوشه و کنار جهان بشناساند.

نیروی کار ماهر آموزش دیده در این مجموعه، با توجه به متعدد بودن مراحل تولید تا عرضه محصول به بازار به بخشهای با تعدادی از قبل تعیین شده تقسیم گردیده اند:

۱- گروه جمع آوری محصول خرما در نخلستان و باغات: این افراد توسط مسئول بهداشت تایید و پس از باز شدن پرونده برای هر نفر، جداگانه توسط سرکارگر ماهر باغات در باغات به کار گرفته می شوند و فقط موظف به برداشت و پاک کردن محصول با روش و شیوه استاندارد می باشند که مسئول ناظر بر این روند تولید، موظف است طی مراحل چیدن میوه نخل خرما، بر کنترل نحوه چیدن و برداشت و جمع آوری آنها نظارت کامل داشته باشد و پس از تایید اجازه خروج، محصول را از باغات این شرکت صادر می کند تا این میوه خرما با بهترین شیوه به کارخانه که محل بسته بندی و نگهداری می باشد انتقال می یابد.

شرکت تولیدی رطب پیروز نخل بم، دارای گواهینامه استاندارد مدیریت کیفیت (ایزو ۹۰۰۱-۲۰۰۸)، رطب مضافتی را با توجه به نیاز بازارهای هدف و مطابق با استانداردهای جهانی بسته بندی کرده و با کشورهایی مانند مالزی، اندونزی، سنگاپور، کشورهای اروپایی و آمریکایی و... صادر می کند .۲- در کارخانه اولیه تولید آنها در ساخت و با پاک کردن مجدد برای جدا کردن میوه خرما قابل بسته بندی از لحاظ یکنواختی به درشتی، شفافیت، و رنگشان، داخل جعبه های پلاستیکی بهداشتی ریخته شده و بعد به روی جایگاه مخصوص قرار داده می شود تا خرمای مرغوب از نامرغوب در مرحله دوم تفکیک گردند

۳- درمرحله بعد جعبه های پلاستیکی و سبدها بعد از کنترل به اتاق ضد عفونی انتقال می یابند تا با ضد عفونی کردن جعبه های محتوی خرما که جمعاً 4 ساعت به طول می انجامد توسط کارشناس ذیربط (آزمایشگاه و مواد غذایی) کنترل و سپس به اتاق کنترل کیفیت انتقال داده شوند

۴- بعد از بررسی و نظارت کامل توسط مسئول اتاق، روانه سالنهای مخصوص جهت بسته بندی می گردند. این سالنها از دو سالن مجزا و تفکیک شده در دو طرف مجموعه و کارخانه تشکیل گردیده اند که به تمام امکانات ازجمله دیوار و کف تمام سرامیک، میزهای فایبرگلاس، سیستم خنک کننده، دستگاههای حشره کش دست شویی های مطلوب با دستگاه دست خشک کن برقی، روشورهای کاملاً بهداشتی، رختکنهای مجزا مجهزند. در این سالنها بسته بندی خرما در جعبه های مختلف ۸۰۰ گرمی و ۴۰۰ گرمی انجام میپذیرد. این مرحله از حساسترین مراحل تولید به شمار می آید و از مهمترین بخشهای نگهداری میوه خرما در طی فواصل زیاد قبل و بعد از مصرف به شمار میرود و اثر مهمی بر روی کیفیت محصول می گذارد.
هر بسته ای که برای بسته بندی خرما استفاده می شود با مشخصات و نکات ذیل در سردخانه این مجموعه و شرکت آماده می گردد.

  • محافظ کامل محصول، در مقابل صدمات مکانیکی، رطوبت و آفات انباری

  • بسته ها طوری طراحی شدند که در زمان بسته بندی به آسانی کامل بتوان آنها را باز کرد

  • هزینه های آن طوری برآورد شده که قابل رقابت است.

نشانه گذاریها بر روی بسته ها خوانا و روشن و طرح و رنگشان با کیفیت عالی به چاپ رسیده، وزن خالص، محل تولید و بسته بندی، علامت تجاری وآرم، نام و نشانه تولید کننده و صادر کننده، تاریخ تولید، تاریخ مصرف، تاریخ انقضاء بارکد بین المللی، شماره ثبت، پروانه بهره برداری، پروانه بهداشت و درمان، توصیه های نگهداری مواد ترکیبات (خرما) بر روی تمامی بسته هادرج شده است که این مزایا، محصول خرمای پیروز نخل بم را در عرصه رقابت باریگر کارخانه ها قرار داده است.

در این مرحله کارگران ماهر خط تولید با کاربرد اصول و قواعد چیدن خرما در داخل جعبه های با سایز متفاوت، کار خود را شروع میکنند. هر جعبه بعد از بسته بندی شدن توسط فردی مسئول که مخصوص چک وپلمپ درب جعبه ها است کنترل و با چسبهای مخصوص کد گذاری شده و بر روی چرخهای مخصوص حمل بار به سالن قرنطینه و بعد از ساعتی به سالن سرد خانه که محل نگهداری خرماست برده میشود. این مراحل با تقسیم کار افراد در قسمتهای مختلف انجام میپذیرد، که این مراحل خط تولید از برداشت تا بسته بندی با توجه به موارد ذکر شده در دو سالن مجزا صورت می گیرد.

۵- بخش دیگر بسته بندی این مجموعه به صورت اتوماتیک صنعتی با دستگاه و ماشین آلات تمام اتوماتیک صورت میگیرد که علاوه بر کمک به بهبود کیفیت و به کار گیری محصولات خرما سود آوری قابل قبول محصولات را نیز به همراه دارد.

لذا در انتخاب مناسب ترین ماشین آلات با توجه به ظرفیت تولید محصول و انجام و کاربرد آن در کیفیت تولیدات با استانداردهای قابل قبول جهانی توجه شده است.

در این کارخانه در هر دو روش سنتی (دستی مدرن) و صنعتی اتوماتیک که جعبه ها و بسته بندی آنها در قالبهای ۵۰ و ۷۰ گرمی صورت میپذیرد، از خرماهای مرغوب، شفاف، که رنگ میوه آن مشکی است و توسط مسئول ناظر کیفی تائید شده است استفاده میشود. در صنعتی اتوماتیک جعبه ها به صورت اتوماتیک توسط ورقهای پلاستیکی مخصوص از روی نوار با قالبهایی که در دستگاه آماده شده قالبگیری و جعبه پس از شکل گیری روی نوار نقاله قرارگرفته و توسط فرد متخصص و آموزش دیده ماهر به این نوع بسته بندی، خرما در داخل جعبه ها قرار داده شده و سپس نوار مخصوص با یک حرکت ملایم، جعبه های محتوی خرما را که آماده برای بسته بندی هستند به جلو حرکت داده،و با کمک سیستم گازدهی کامل وکیوم خلاء، پمپ وکیوم، کمپرسور هوا، پخش کننده گاز، پانل کنترل، شیرها، لوله ها و اتصالات به اضافه دستگاه حفاظتی گاز، مرحله بسته بندی را دقیق انجام داده و بعد روی دستگاه لیبل زنی (نوار لیبل شامل مشخصات یک بسته بندی استاندارد است) قرار میگیرد.

در مرحله آخر جعبه های آماده شده در انتهای دستگاه توسط یک برش (قیچی اتوماتیک) جدا شده و در ظرفی مخصوص که در پایین دستگاه تعبیه شده قرار گرفته بعد از نظارت کارشناس و تائید جعبه ها و کنترل شدن آنها، در جای خاص خود قرار گرفته و بعد از برچسب درب کارتنهای مادر در پاکتهای جداگانه و مخصوص توسط نیروی کار ماهر به داخل سردخانه حمل و نگهداری میگردد تا برای عرضه و حضور در بازار جهانی در فواصل زمانی معین طبق سفارشات قبلی مشتریان خاص و تجار صادر گردند.

شرکت پیروز نخل بم با رعایت اصول و قوانین در کلیه مراحل کاشت، داشت، برداشت محصول خرما (رطب مضافتی) بم توانسته است گامی موثر و موفق در راهیابی به عرصه صادرات بازار جهانی بردارد و خود را با پیشرفت تکنیکهای مدرن بسته بندی در دنیای امروز همراه و همسو کند، تا این محصول مضافتی که معروفترین و بهترین محصول در نوع خود در ایران وحتی در جهان میباشد را به یک محصول ارز آور وسودآور (حتی به عنوان طلای سیاه) در عرصه صادرات غیر نفتی تبدیل نماید.

شرکت پیروز نخل بم با تلاش روز افزون رضایت مشتریان را خواستار است.